Yazık ettiniz gençliğe
ZAFER PESEN

ZAFER PESEN

Yazık ettiniz gençliğe

02 Aralık 2020 - 14:08

1990 yıllarında lisede dirsek çürüttüğümüz yıllarda hafta sonlarını spor müsabakalarını takiple değerlendiriyorduk.

O zamanların yıldız tablosu olayı en değerli haber notları arasında yer alırdı.

3 yıldız verdiğimiz oyuncularla karşılaştığımızda teşekkürler havada uçuşurken tek yıldız koyduğumuz isimlerde gönül koyup “neye göre veriyorsunuz bu yıldızları” diye sitemleri ile karşılaşıyorduk.

O dönemin gözbebeğiydi Gebze Metin Oktay stadı.

Merkez takımların eviydi.

Yüzlerce gencin spor yapma şansı bulduğu, zımpara ve bozuk zeminine rağmen çektiği yük önemliydi.

Spor şehri sloganı ile yola çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gebze’yi ve bölgesini çemberin dışında tuttu.

Kocaeli merkez köylerine 10 yaparken Gebze ve bölgesine bir yapmaktan hiç gucunmadı.

Şekerpınar ve Beylikbağı’na yapılan futbol sahaları takdir gördü.

Darıca Nene Hatun stadı yıllardır atıl durumda bekletildi, onca kulüp mağdur edildi. Mevcut belediye başkanı Muzaffer Bıyık’ın bire bir girişimleri ile birlikte uzun yıllar sonra kazma vuruldu.

Mollafenari köyüne yapılan stad tam anlamı ile iş güzikarlık eseri. Yada birilerinin kasasını doldurma operasyonu! Öyle ki yapılan stadda tek bir resmi müsabaka oynatılamadı. Ölçüler bırakın FİFA A lig düzeyinde resmi müsabakanın oynatılamayacağı ölçülere sahip.

Şimdi aynı zihniyet Gebze Metin Oktay stadının yerine yeni bir tesis kondurmaya hazırlanıyor.

50x70 ölçülerinde yapılacak olan ve tahmini bütçesi olarak 2 Milyon 500 Bin TL’ye mal olacak bu halı saha tesisi için Büyükşehir Belediyesi basın yayını her gün “Gebze’ye muhteşem tesis” adı altında haber geçiyor!

Gebze basınımızda bunu manşetlerden boy boy servis ediyor. Gebzeli kulüp yöneticileri de bir araya geldikleri ortamda kendilerince şikayet etmekle yetinmekteler.

Oysa 30’u aşkın amatör spor kulübün bulunduğu, binlerce lisanslı sporcunun  yer aldığı Gebze daha güçlü olmayı bilmeli.

Gebze-Darıca metrosunun planı çok önceden belliyken, Gebze Metin Oktay stadının yıkılacağı belliyken, alternatif tesis oluşturmayan anlayışa neden ses çıkartılmadı?

Gebzeli amatör spor kulüplerinin tamamı bu durumdan rahatsızken sağda solda kısık sesle dile getirdikleri bu konuya neden bir heyet oluşturarak kamuoyu oluşturamadılar?

Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere KASKF’a bunun hesabını neden soramadılar, neden sormuyorlar?

Pandemiden dolayı bu yılı sporsuz geçirdik. Peki ligler oynansaydı bunca amatör kulüp, sporcu nerede yapacaklardı antremanlarını, maçlarını?

50x70 ölçülerde yapılacak bu tesiste A takım düzeyinde hiçbir resmi müsabaka oynatılamayacakken bu tesisin yapımına onay veren KASKF kadar bu duruma sessiz kalan tüm spor birlikleri suçludur.

Gebze’ye bir spor üniversitesi kazandırılsa ne güzel olurdu. Askeri alanda oluşturulacak bir spor kompleksi. Endüstri Meslek lisesi de dahil o bölgedeki tüm alanı Millet bahçesi gibi, nefes alınabilecek, yeşillik bir alana çevirip spor tesislerini askeri alanda oluşturulacak spor kampüsüne taşınsa, spor ahlakı ile fikri hür sağlıklı nesiller yetiştirilse.

Sadece 2 milyon 500 Bin lirayı çöpe atmıyşorsunuz, ülkemin gençliğini de yazık ediyorsunuz!!!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar