A.K.S
ZAFER PESEN

ZAFER PESEN

A.K.S

12 Mayıs 2012 - 00:00

 

Sene 2002
O dönemlerde keşişmişti Fikret Balcı ile yollarımız.
Ben basın alanında sportif etkinliklerle Gebze’ye bir şeyler katabilmenin mücadelesini verirken, Fikret Balcı o dönemlerde daha zor bir misyonu sahiplenmişti.
Gebze’ye kültürel ve uluslar arası bir festivali kazandırmak için o dönemde çılgınca bir hayalin içerisine atıvermişti kendini.
Çünkü; Gebze o dönemlerde daha karmaşık, daha karışık, daha içine kapanık, sosyal ve kültürel hiçbir etkinliği olmayan bir kentti.
Bu süreçte bu topluma anlatıp kabul ettirmek imkansız gibiydi...
Nitekim öyle de olmuştu.
O süreci Fikret Balcı ile birebir yaşayan birisi olarak yaşadığı sıkıntılara bire bir tanık oldum. Birincisi tertip ettiğimiz festivale ağırlıklı olarak yurt içinden misafirlerimizi ağırladık.
Böylesine küçük bir etkinlik bile Gebze’de çok büyük bir ses getirmişti. Öyleki ilk festival sonrasında komşumuz Tuzla’dan ciddi teklifler almıştık. Tuzla belediyesi maddi kaynaklarını sonuna kadar Fikret Balcı’ya ve A.K.S’ye açmıştı. Ancak Fikret Balcı’nın net bir tavrı vardı “BEN GEBZE’DEN VAZGEÇMEM”
O dönemde bu ısrarına bir anlam veremedim Fikret Hocanın…
Ama ideallerine ve inançlarına inandığım birisine ve kurumuna destek sunmaktan da hiç vazgeçmedim.
Hem çalıştığım gazeteden, hem de sahibi olduğum dergiden her daim destek olmaya çalıştım. Hatta ikili ilişkilerimin iyi olduğu kişi, kurum ve kuruluşlarla iletişime geçip A.K.S’nin bu önemli organizasyonuna sahip çıkıp destek sunmaları adına talepte bulundum.
Çünkü; Gebze’nin sadece kötü haberlerden kaynaklı Türkiye gündeminde yer almasından bende rahatsızlık duyuyordum.
Çünkü; Gebze’de yaşamaktan rahatsızlık duyup ancak Gebze’den vazgeçemeyenlerdendim..
Bunun için ne yapmalıydım?
Bunun için yaşadığım kente değer katmalıydım. Sadece söylenmek yerine icraatta bulunmalıydım.
Ve bu kent için bir değer,bir marka katmak adına kendisini, ailesini inandığı bir dava uğruna bir süreliğine ikinci plana attı.
Ekonomik geliri hiçe sahip “Gebze’den vazgeçmem” deyip yokluk içerisinde bu kente festival kazandıran Fikret Balcı.
2002 yılında çalışmasına başlayıp kadrosunda yüzlerce,binlerce genci barındırıp koca bir aile ahlakı içerisinde topluma kazandırdığı danscılardan daha çok ahlaklı bireylerle zaten misyonunu yerine getirmişti. 
Bugün Gebze Belediyesi’nin sahip çıkıp destek sunduğu, Kaymakamlığın, Gençlik Spor müdürlüğün, ADD’nin, Kent Konseyi’nin, kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarının desteğini alan bir A.K.S organizasyonu olan festivalin 8’ncisini kutlamak inanın mutluluk verici bir durum.
Öncelikle Fikret Balcı’yı, nezdinde onunla bu davaya inanan emek veren hocalarını ve görev alan dansçılarını kutluyorum.
Ve 15 Mayıs Salı günü başlayıp, 20 Mayıs Pazar günü noktalayacağımız Uluslar arası festivalimize tüm Gebzelilerin sahip çıkıp ilgi ve alakalarını bekliyoruz…
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar